Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 18.07.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Titlul articolului: Az EMNT állásfoglalása: Parlamenten kívüli békés politikai eszközöket is igénybe kell venni
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=206


   Hála a román kormány hatékony brüsszeli lobbytevékenységének, valamint a hatalomban tetszelgő RMDSZ romanofil politikájának – az Európai Unió legutóbbi romániai országjelentésében az erdélyi magyarság ügye végképp háttérbe szorult.

      Ennek ellenére a tanulni saját hibáiból sem tudó RMDSZ-versenypárt szinte töretlenül továbbfolytatja eddigi sikerpropagandáját és a feltétlen integráció alapján álló politikai diskurzusát. Ebben kisebbségi törvénytervezetének a nyilvánvaló kudarca sem képes megingatni Markó Bélát és csapatát.
      A régi-új magyar kormány nemzetellenes határon túli politikájának az alakulásából (HTMH, MÁÉRT, határon túli támogatáspolitika) az RMDSZ szintén nem hajlandó levonni a megfelelő következtetéseket.
      Mindezeket figyelmen kívül hagyva, az RMDSZ vezetősége csökönyösen kitart önfeladó, az erdélyi magyarságot teljes kiszolgáltatottságba taszító, egészében véve elhibázott, „neptuni” politikai irányvonala mellett. Az ilyenképpen kialakult általános hazai és nemzetközi politikai helyzet legfőbb vesztese maga az erdélyi magyarság. Ennek a válságos helyzetnek a leküzdése, a hiteles és hatékony nemzeti érdekérvényesítés, valamint az erdélyi magyar autonómia megvalósítása érdekében az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsnak kezdeményezőleg kell fellépnie és megújult erőfeszítéseket kell tennie.
      A számára többszörösen is hátrányos helyzetben az EMNT-nek mindenekelőtt magának kell megújulnia, sorait rendeznie, szerkezetileg és működését tekintve átalakulnia.
      Másodsorban rendeznie kell – önhibáján kívül megromlott – viszonyát a Székely Nemzeti Tanáccsal, az erdélyi magyar autonómiatörekvések együttes képviselete céljából.
      Ugyanezen meggondolásból többi természetes szövetségesével, a polgári erőkkel, az egyházakkal és a civil szervezetekkel is az eddiginél szorosabban össze kell fognia. Erre egy nemzeti kerek-asztal létrehozása mutatkozik a legalkalmasabbnak.
      Az autonómia oldalán való teljes körű összefogás az RMDSZ részvételét is megköveteli. Erre nézve elengedhetetlenül fontos az idén létrejött autonómia-kerekasztalon elkezdett párbeszéd folytatása és intézményesítése, egy közösen elfogadott erdélyi magyar nemzeti minimum alapján, netalán a létrejövő Erdélyi Magyar Állandó Értekezlet (ERMÁÉRT) keretében.
      Amennyiben igaznak vehetjük azt, hogy az RMDSZ senkinek sem kíván „csatlósa” lenni, hanem „kizárólag az erdélyi magyarság oldalán áll” (Markó Béla, SZKT) – ennek a párbeszédnek és teljes körű összefogásnak az ő részéről sem lehet érdemi akadálya. A romániai magyarság legitim érdekképviseletét kisajátító hivatalos RMDSZ-nek be kell látnia, hogy a parlamenti demokrácia kizárólagosságára alapozó politikai felfogása kudarcot vallott. Az erdélyi magyarságnak a parlamenti politizálás mellett parlamenten kívüli békés politikai eszközöket is igénybe kell vennie (demonstrációk, rendezvények, feliratok és akciók).
      A továbbiakban az EMNT vezetősége – a felsoroltakkal együtt – kezdeményezi és célul tűzi ki a következőket:
      • az Erdélyi Memorandum programjának képviselete és végrehajtási tervének kidolgozása
      • erdélyi magyar nemzeti minimum kidolgozása
      • erdélyi magyar nemzetbiztonsági bizottság létrehozása
      • közös EMNT–SZNT ÁB-ülés megrendezése
      • az EMNT plénumának összehívása
      • újabb brüsszeli jószolgálati útjának a megszervezése.
      Ezek állnak a szervezet szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.